pátek 28. prosince 2012

Jablečný detox

Ahoj lidi!!

Mám tu pro vás tip na odlehčení pro vaše, cukrovím a bramborovým salátem, napapaná tělíčka a nafouklé pupíky :o) 

Prosím o fanfáry a červený koberec!! A po něm se k nám kutálí (no jo já vím, že když je to tip na odlehčení měl by spíš ladně kráčet na hříšně vysokých podpatcích...) jablečný detox!! (už je jasný to kutálení, ne? :D )

Jablečný detox se dá držet 1-3 dny (3 dny jsou asi dost brutální), pročistí organismus, vyčistí sřeva, zklidní slinivku a odlehčí játrům i ledvinám... 

Co na takový detox potřebujeme? Jablka! Jablka. A ještě taky jablka... (nečekaně) a vhodné jsou bylinkové (čistící) čaje - ne černé ani ovocné - a taky litry a litry vody (bez bublinek). A to je vše! 
Doporučuji přidat i kopu silné vůle nebo někoho, kdo do vás ve chvíli, kdy zaváháte kopne!! :)

P.s: Jablečný detox občas dělám, třeba včera... Před 14 dny jsem měla nějakou střevní virózu a od té doby mi není dobře! (rozhodně to mělo výhodu během svátků - nebyla jsem schopná se nacpat :D ) 

P.p.s.: Text pochází od zdroje (dole) 


V praxi to vypadá následovně:

Ráno si dám tak kolem 9. hodiny 2-3 jablka vcelku, jenom vykrájená a oloupaná.
V poledne si dělávám již "pomyšlení" a obědvám Strouhaná jablka se skořicí (viz. dole). Skořice je výborná pro lepší trávení a pomáhá i při napadení organizmu plísněmi.
Odpoledne si dávám opět ke svačině syrová oloupaná a vykrájená jablíčka, která se vždy snažím dobře pokousat a proslinit. Je potřeba nepodlehnout hladu a nezhltat je, protože pak leží v žaludku. Kousáním uspokojíme i tuto potřebu a trošku ošálíme ústa, která pak mají dojem, že toho snědla dostatečné množství :-)
Na odpoledne jsou vhodná i jablka sušená, která svým sytícím účinkem velmi pomůžou s poklesem energie.

Také je lze vzít s sebou na případné pochůzky. Ty doporučuji v mezidobí určitě dělat, protože nám tak čas pěkně ubíhá a den se krátí sám od sebe a jakákoliv fyzická aktivita neuškodí. Opět je potřeba po celý den dostatečně pít vodu i bylinkové čaje, obzvlášť v období mezi 17. a 19. hodinou, kdy vrcholí aktivita ledvin.
Večer si většinou připravuji buďto teplý kompot z jablek se skořicí a hřebíčkem nebo si uvařím Dietní jablečnou kaši.

Když takový jeden jablečný den vydržím, jednak se tělo přísunem vlákniny lépe vyprázdní a pročistí, protože jablka pomáhají regulovat jak zácpu tak průjem, ale také se spálí případné přebytečné tuky v krevním řečišti.
Určitě je vhodné nějaké pročištění vyzkoušet, již jenom pro ten dobrý pocit, že uděláme něco pro své zdraví. Pokud zařazujeme obdobné postní dny do svého jídelníčku častěji, také to pocítíme, tedy pokud se zrovna"nevrhneme" opět na jídlo, v dalších dnech, kdy nám jsou kalhoty o něco málo volnější… :-))

Poznámky:
 • Pro zažívání jsou oloupaná a nastrouhaná jablka dobře stravitelná a troufám si říci, že jsou stravitelnější než celá jablka se slupkami, která nemusíme vždy tak dobře pokousat a mohou se stát v trávicím systému problematická. Oloupáním se také chráníme před konzumací chemických látek z případných postřiků.
 • Syrová jablka pomáhají reguloval zažívání, ale jedině tehdy, když je konzumujeme jako samostatný pokrm, který jíme časově odděleně od ostatního jídla. Vhodná je doba asi tři hodiny po jídle a nejméně půl hodiny před dalším jídlem. Pak jsou tělu prospěšná. Dodávají potřebnou jablečnou vlákninu a vitamíny a jsou hladce strávena.
 • Skořice je velice prospěšná svými protiplísňovými účinky v lidském organismu.
 • Moje slinivka v klidovém období dobře snáší jablka se skořicí, ale jako syrovou stravu se je snažím jíst ve dne jen do 15 hodiny. Syrové ovoce večer je zátěží pro trávení a tím i pro slinivku.
 • Jablka jsou ovocem, které upravuje trávení a zažívání oběma směry. Dokáží léčit průjem i zácpu, ale pouze tehdy, když je konzumujeme odděleně od jiné stravy.
 • Skořice má výrazné protiplísňové účinky a hřebíček velmi účinně potlačuje mikroby a dobře odvodňuje. Také snižuje vysoký krevní tlak. Hřebíčku však jenom opravdu trošku, protože by došlo k silnému odbourávání toxinů a mohly bychom si přetížit játra a ledviny. Avšak večer, kdy již tělo hůře tráví syrové ovoce, si raději uvaříme tuto dietní jablečnou kaši, která nás v tento den zahřeje i zasytí.
 • Nemáme-li jablka v BIO kvalitě nebo svá vlastní, doporučuji jablka před konzumací raději loupat, protože kupovaná jsou většinou chemicky ošetřena.
 • Děláme velikou chybu, když jablka kombinujeme s jinými potravinami, třeba s obilovinami, sýrem či s jiným ovocem. Pak jejich požití ztrácí léčebný význam a mohou v těle kvasit a nadýmat.
♠ Recepty ♠

Strouhaná jablka se skořicí
Ingredience:
 • 400g jablek
 • 1 kávová lžička mleté skoříce
Tento jednoduchý pokrm se může stát pro mnohé z nás skutečným dezertem, obzvlášť když máme svůj jídelníček omezený kvůli oslabené slinivce. Strouhaná jablka posypaná skořicí jsou velice chutným samostatným jídlem a dobře se hodí na odpolední svačinu. Příprava je snadná. Jablka dobře omyjeme, oloupeme a na strouhátku nebo v robotu nastrouháme na hrubo.
V misce je zlehka posypeme mletou skořicí a co nejdříve konzumujeme, dokud nezačnou oxidovat. Mají nevšední příchuť podobnou jablečnému štrúdlu a chutnají velice sladce. Ničím nepřislazujeme.

Dietní jablečná kaše
Ingredience:
 • 350 g jablek
 • ½ lžičky mleté skořice v BIO kvalitě
 • malá špetka mletého hřebíčku
Jablka omyjeme, oloupeme a nastrouháme. V hrnci je podlijeme vodou a krátce podusíme.
Přidáme skořici a trošku mletého hřebíčku. Nejen pro vůni, ale především pro léčebné účinky. Jablečnou kaši podáváme teplou, jako očistné a odlehčující jídlo, většinou místo večeře.

6 komentářů:

 1. Mm, to zní dobře. Škoda, že dnes jsem poslední den doma, jinak bych to také vyzkoušela. Detox by mi po Vánocích určitě neuškodil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždyť ti zůstává celý nový rok - určitě se najde nějaký volný hezký den :o)

   Vymazat
 2. naštěstí žádné odlehčení nepotřebuju, cukroví ani bramborový salát se nekonaly :) ale hezké doporučení! jablka mám ráda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na druhou stranu nejsme stroje a tak občas neuškodí vyhodit si z kopýtka :)

   Vymazat
 3. jednou jsem zkoušela něco podobného a měla jsem kruté křeče v břiše. ale našla jsem něco podobného a tam bylo na oběd i masiko s jablkem, tak bych zkusila možná toto :-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře, dotazy i připomínky :o)